No mud, no lotus – Bez blata nevyrastie lotosový kvet
Mojím cieľom je vytvoriť a držať predovšetkým taký priestor, aby sa človek stretol sám so sebou, odhalil a prijal svoje tiene a otvoril sa seba-láske a seba-hodnote.
„Základom skutočnej lásky je trénovanie všímavosti. Úlohou všímavosti je najprv rozpoznať utrpenie a potom ho objať. Matka, ktorá sa stará o plačúce dieťa zoberie dieťa prirodzene do svojich rúk bez potlačenia, súdenia alebo ignorovania plaču. Všímavosť je ako tá matka, rozpoznáva a objíma utrpenie bez súdu. Ďalším krokom je bolesť kolísať s veľkou citlivosťou, nie s ňou bojovať alebo potláčať ju. Keď matka objíma svoje dieťa, táto energia pokoja začína prenikať do tela dieťaťa. Dokonca aj keď matka najprv nerozumie, prečo dieťa trpí a potrebuje nejaký čas na to, aby zistila, čo je to za ťažobu, len to, že zoberie dieťa do náručia s jemnosťou a citlivosťou môže priniesť úľavu. Ak dokážeme rozpoznať a objať utrpenie, všímavo a citlivo, už to je úľava.“
Thich Nhat Hanh, No Mud, No Lotus: The Art of Transforming Suffering
Vrcholí čas dovoleniek, kedy si chceme dovoliť. Túžime povoliť stres a tlak, ktorý denne zažívame. Nesúdim nikoho, kto príde na dohodnutý termín s pocitom malej hanby alebo sklamania, že mu úprava metabolizmu plynie inak, aké boli jeho očakávania. Rozumiem, že ľudia v čase hojnosti chcú hojnosť užívať v plnosti a láske (v noci z 31.7. na 1.8. sme slávili prechodový rituál nazvaný Lammas alebo Lughnasad – oslavu úrody, hojnosti, plodnosti).
Momentálne viac sprevádzame (ja a TimeWaver) v témach lásky a hojnosti. Práve teraz tieto témy silno rezonujú pri návštevách. Prečo sa tak často pozeráme na partnera cez zranenia a len ťažko dovolíme láske, aby sa prejavila? Kde a ako nájsť silu, aby cez nás hovorila láska? Prečo vo vzťahoch často víťazí komunikácia z pozície otec-dcéra alebo matka-syn? Ako si privolať hojnosť, ako sa jej otvoriť?
Jednou z ciest je byť úprimný sám k sebe. Často sa tomu hovorí byť pravdivý, autentický. Keď som sa zasväcovala za kňažku Živeny, myslím, že som si vtedy ani neuvedomovala hĺbku sľubu, že budem autentická. Lebo je to veľká výzva. Byť úprimná k sebe a aj k druhým, chce to odvahu. Odkryť témy, za ktoré sa hanbím, či cítim vinu, pretože ide o témy, ktoré veľakrát nechceme priznať ani sebe. A tu sa dostávam k nadpisu, ktorý mi nedávno pripomenula jedna inšpiratívna žena – No mud, no lotus. Hovorí o tom, že zažívať utrpenie je tiež umenie. Rovnako ako byť šťastný a spokojný. Mud je akési bahno, vďaka ktorému dosiahne lotosový kvet šťastný a plný rast, a zo špinavej vody sa čistý a žiarivý objaví na hladine. Lotosový kvet je symbolom večnosti, znovuzrodenia a duchovnosti, v budhizme symbolizuje cestu života, ktorou je potrebné prejsť k osvieteniu. Čo je však podľa mňa na tejto ceste pri utrpení, či krízach kľúčové, je dopriať si citlivé sprevádzanie, spoločnosť rodiny a priateľov. Objatie, náruč, podporu, lásku.
A o to sa snažíme s mojim „kolegom“ prístrojom TimeWaver. Citlivo a jemne, v príjemnom prostredí ponúkať sprevádzanie procesom, ktorý často bolí alebo je plný otázok. Môj pocit potvrdzujú aj slová Stanislava a Christiny Gróf v knihe Krize duchovního vývoje, podľa ktorých majú transformačné krízy pozoruhodný pozitívny potenciál pre duchovný rast človeka, ktorý však vie negatívne potlačiť nerozlíšená rutinná farmakologická liečba a najmä necitlivý prístup.
Úlohou klienta je rozhodnúť sa, že chce vyhľadať podporu. To je často najťažší moment, priznať si, že človek potrebuje iného človeka na zvládnutie svojej bolesti, smútku alebo „stratení sa“. A napokon vyvinúť aktivitu a nájsť svojho „sprevádzača“.
Mojou úlohou v procese je inšpirovať, aby človek v sebe objavil potenciál rastu, kam jeho „lotosový kvet chce vyrásť, do akej veľkosti a farby“. Ponúkam môj pohľad a prítomnosť, „objatie“, vediem človeka, aby odhalil sám v sebe, po čom vlastne túži, aký vnútorný proces sa mu spustil a ako ho pozitívne zvládnuť. Mojím cieľom je vytvoriť a držať predovšetkým taký priestor, aby sa človek stretol sám so sebou, odhalil a prijal svoje tiene a otvoril sa seba-láske a seba-hodnote.
A napokon úlohou TimeWavera je komunikovať s informačným poľom. Z poľa človeka timewaver načíta napojenie človeka na samoliečivé sily, akú má úroveň blokov a na princípe synchronicity z tisícok databáz vyberie témy, ktoré človeka v jeho túžbe, cieli blokujú a je ich potrebné uvoľniť. Následne tieto témy v poli rozkmitá, dá do pohybu, čo pomáha človeku uvedomiť si ich, spoznať, prijať ich, uvoľniť a preliečiť.
Na nedávnom kongrese TimeWaver v Nemecku ma oslovila krásna myšlienka Sabine Weber: aby sme prežili, potrebujeme štyri objatia denne. Aby sme boli zdraví a cítili sa dobre, potrebujeme ich osem. A dvanásť objatí za deň nám umožní nevídaný rast.
Prajem Vám krásny deň. A veľa objatí.